025 | Kint mindkettőtöknek kell egy landolópálya | Külföldre költözés
Lassan a régmúltba veszik az az időszak, amikor a külföldre költözés ritkaságnak számított: mára a társadalom jelentős részének nyitott a lehetőség, hogy akár az egész életét egy másik országban, más kultúrában élje. Ez egy hatalmas döntés és (talán kevés kivétellel) hosszú folyamat is: megtervezni és végigvinni a költözést, elhelyezkedni és beilleszkedni a választott új helyen. Önmagában is kihívás ez egy ember számára – párként viszont többszörösen bonyolult is lehet mindez, hiszen ekkor már kettőnk karrierjét és kapcsolatait kell figyelembe vennünk, nem beszélve olyan kérdésekről, mint a gyermekvállalás részletei. Lázár Enikő és Kerényi Áron immár hét éve járják a külföldön élő magyarok útját – most pedig a kezdetektől egészen a jelenben megfogalmazott tapasztalatokig meséltek nekünk az élményekről, nehézségekről és tanulságokról.
Fő témáink, amelyekről beszélgettünk:
- Mi volt az alapvető igény és motiváció a kiköltözés mögött?
- Hogyan történt a tervezés, melyek voltak a meghatározó szempontok?
- Milyen volt maga a kiköltözés első időszaka?
- Mit jelent a kultúrsokk és a „reverz kultúrsokk”, milyen lényeges különbségeket tapasztaltak meg a kultúrák között?
- Milyen kérdéseket vet fel a külföldre költözés az itthoni családdal, barátokkal való kapcsolattartásra nézve?
- Miért fontos az együttfejlődés kérdése a párkapcsolatban a külföldi élet során, és milyen irányokat vehet ez a folyamat?
- Hogyan látják most a kiköltözést, mit adott mindez és milyen terveik vannak a jövőre nézve?
Őket láttuk vendégül: Ezúttal egy csodálatos orvos házaspár érkezett hozzánk, barátaink még a hallgatói önkéntes szervezeti időkből: Lázár Enikő jelenleg kutatóként posztdoktori tanulmányait végzi a svéd nemzeti molekuláris biológiai kutatóintézetben; férje, Kerényi Áron pedig a PhD fokozat megszerzését követően végül sürgősségi gyermekgyógyászként helyezkedett el Stockholmban. Hét éve költöztek ki Svédországba, ahol másfél éve született meg második gyermekük.
Elhangzott hivatkozások és javasolt források:
- (HU) Egy kiváló magyar blogbejegyzés a kultúrsokkról és annak az adásban említett W-görbéjéről
- (HU) Az adás végén említett cikk Vágyi Petra szakpszichológustól: 10 fő tényező, ami meghatározza a külföldre költözés hosszú távú sikerét
- (EN) Az Encsi által említett two-body problem, amely azt a nehézséget jelöli, amikor a jellemzően akadémiai karriert választó párnak költözés esetén egyszerre és viszonylag közel kellene új munkahelyet találnia, különben a kapcsolat komoly kihívás elé néz
- (EN) Külföldre költözés során a pár tagjai között megjelenő neheztelésről és egyéb kihívásokról szóló cikk
Kíváncsiak vagyunk Rád! Kérdéssel, véleménnyel keress minket:
- Instagramon: @egyutthatopodcast
- Facebookon: facebook.com/egyutthatopodcast
- E-mailen: hello [kukac] egyutthatopodcast.hu
- …és köszönjük, ha megosztod ezt az epizódot ismerőseiddel! 🙂