
002 | Bizalom és féltékenység


Bizalom és féltékenység
Sem a féltékenység, sem a bizalom témája nem egy könnyű terep: az előbbit napjainkig inkább gyengeségként, ezáltal sokan tabuként kezeljük; az utóbbi kialakulását pedig rendszerint kimondatlanul és automatikusan elvárjuk – pedig számos helyzet adódhat, hogy eltérő hozott mintáink félreértést és konfliktust szülnek egy kapcsolat elején. Mindezek miatt elemi fontosságúnak tartjuk, hogy a párok megértsék és megbeszéljék egymás gondolatait és élményeit e két terület kapcsán – és tudatosan adjanak teret akár a bizalomépítésnek, akár a féltékenység feldolgozásának. Ez alkalommal vendégeinkkel, Vikivel és Gáborral közösen beszélgetünk kötődési mintákról, birtoklási vágyról, a bizalom és intimitás kapcsolatáról, a bizalmat növelő gyakorlatias megoldásokról, őszinteségről és határtartásról – személyes tapasztalatok és némi szakértői irodalom keretei között.
Epizód jegyezetek:
Bár a bizalom és féltékenység nem egy skálán mozognak, vagyis az egyik hiányából nem következik szükségszerűen a másik, mégis sok ponton összefüggenek, adott esetben hasonló kiváltó okok és korábbi tapasztalatok miatt. Kulcsszerepet visz megértésükben az önismeret: hiszen számos esetben elsősorban saját mintáink nyomán jelennek meg, semmint a párunkból adódóan – ezért is fontos, hogy nyíltan, befogadóan beszéljünk róluk már a kapcsolat korai szakaszában.
Fő témáink, amelyekről beszélgettünk:
- Tudatosság és a hozott kötődési mintáink szerepe a kapcsolatépítésben
- Lehet-e természetes (és egészséges) része a féltékenység egy kapcsolatnak? „A féltékenység önbizalom kérdése is: amíg nem vagy rendben magaddal, a kapcsolatod sem lesz száz százalékos, mert kételyek lesznek benned.”
- A birtoklási vágy és a féltékenység kapcsolata – „a féltékenység megjelenésének valószínűsége arányos a kapcsolatban megjelenő kölcsönös függés erősségével”
- Mi a különbség a gyanakvó és a reaktív féltékenység között? Melyek a tipikus, féltékenységet kiváltó dinamikák?
- A bizalom és az információ kapcsolata: „azért bízom, mert tudom, hogy mire számíthatok?” – Vagy még inkább: akkor intim egy kapcsolat, ha mindent tudok a másikról?
- A bizalomépítés alapjai, szerintünk: következetesség és megosztás; a másik privát szférájának kezelése; napi rituálék és visszaigazolások; a saját múltunk és kényes témáink felvállalása.
- Ti hozzáfértek a párotok telefonjához / számítógépéhez / tartózkodási helyéhez és egyéb digitális tereihez?
Őket láttuk vendégül: Műsorunk elsőként megjelenő vendégei jó barátaink, Viki és Gábor, a felvételkor közel egy éves friss házasok. Kapcsolatuk korai szakaszában meghatározó volt a biztonságos kötődés témája, ezért őket kerestük meg, hogy meséljenek élményeikről és a mai napig tartó fejlődési útjukról ebben a témában. A kötődés és személyes minták területe ezen túlmenően is kapcsolódik elsősorban Vikihez, aki a nőiség megélésének testi-lelki kiteljesítésével is foglalkozik.
Elhangzott hivatkozások és javasolt források:
- (HU) Féltékenységről, igazmondásról, intimitásról és privát szféráról rengeteg inspirációt kaptunk Esther Perel: Affér c. könyvéből.
- (EN) Amerikai kutatás a párkapcsolat és a digitális kor összefüggéséről, a hozzáférések megosztásáról és egymás telefonjának ellenőrzéséről: Dating and Relationships in the Digital Age
- Tudományos publikációk a témában:
- (EN) A gyanakvó és reaktív féltékenységről: Attridge, 2013
- (EN) Önbizalom, kötődés és féltékenység kapcsolata: Martínez-León et al, 2017
- (EN) Féltékenység és alacsony önértékelés (ikerkutatás): Kupfer et al, 2022
Kíváncsiak vagyunk Rád! Kérdéssel, véleménnyel keress minket:
- Instagramon: @egyutthatopodcast
- Facebookon: facebook.com/egyutthatopodcast
- E-mailen: hello [kukac] egyutthatopodcast.hu
- …és köszönjük, ha megosztod ezt az epizódot ismerőseiddel! 🙂